PRILOŽNOSTI ZA ZAPOSLITEV
Fotografi in oblikovalci na trg dela nastopijo večinoma kot samostojni podjetniki, saj je njihovo delo vezano na naročila. Delujejo kot t.i. freelancerji.
Dela jim zagotovo ne manjka. Kot šola pa vedno skrbimo za svoje diplomante in jim z veseljem posredujemo povpraševanja, ki jih prejmemo.






VPISNI POGOJI
Osnovni pogoj za vpis na višjo strokovno šolo je:
• opravljena splošna ali poklicna matura oziroma končano temu ustrezno izobraževanje po starejših predpisih, ali
• opravljen mojstrski, delovodski ali poslovodski izpit, tri leta delovnih izkušenj in opravljen preizkus znanja iz splošnoizobraževalnih predmetov v obsegu, določenem za poklicno maturo v srednjem strokovnem izobraževanju.
Dodatni pogoj za vpis v program Oblikovanje materialov je preizkus posebne nadarjenosti.
Kandidat nadarjenost izkazuje s predstavitveno mapo (portfolio):
• z najmanj desetimi risbami opazovanih motivov ali izdelkov, maksimalne velikosti 50 x 70 cm, v poljubnih risarskih tehnikah, ali
• z najmanj tremi izdelki (ali fotografijami in opisi izdelkov), ali
• z najmanj eno maketo.
O nadarjenosti presoja strokovna komisija na podlagi predloženih izdelkov in njihovega zagovora.
Dodatni pogoj za vpis v program Fotografija je preizkus posebne nadarjenosti.
Kandidat nadarjenost izkazuje s predstavitveno mapo (portfolio), ki mora vsebovati 20 avtoriziranih fotografij na primerni podlagi, formata cca 20 x 30 cm. Kandidat v mapi predstavi štiri različne tematske sklope.
O nadarjenosti presoja strokovna komisija na podlagi predloženih izdelkov in njihovega zagovora.
Več informacij: www.vss-sezana.si
GRADIVA
DOGODKI
PREDSTAVITEV
Višja strokovna šola Sežana
Kraška ulica 2
6210 Sežana
Email naslov: info@vss-sezana.si
Spletna stran: www.vss-sezana.si
Facebook povezava: https://www.facebook.com/fotografijakamene
Instagram: https://www.instagram.com/visja_sola_sezana/
Višja strokovna šola izvaja dva izobraževalna programa, Oblikovanje materialov in Fotografija. Študij je organiziran v dveh letnikih. Izobraževalni proces temelji na prepletu teoretičnih znanj in obrtnih veščin, zato je študij organiziran v obliki predavanj, seminarskih in laboratorijskih vaj. Poleg tega se v vsakem študijskem letu izvede 10 tednov praktičnega izobraževanja v podjetjih ali pri obrtnikih.
Prednosti študija pri nas:
- visoka zaposljivost,
- kreativno delo,
- veliko prakse.
Več si preberite na njihovi spletni strani.
GALERIJA
PRAKSA
Študenti prakso opravljajo v podjetjih, ki so najbliže njihovim interesom in željam.
Fotografi najpogosteje sodelujejo s
- fotografi,
- fotografskimi oblikovalci,
- fotoreporterji,
- snemalci in
- montažerji.
Oblikovalci se preizkusijo s
- samostojnimi oblikovalci izdelkov iz naravnega in umetnega kamna,
- izvajalci konservatorsko-restavratorskih posegov na izdelkih iz kamna in
- sodelavec v oblikovalskem timu.
Oboji najpogosteje delujejo s samostojnimi podjetniki, saj je narava dela oblikovalca in fotografa vezana na projektno delo in naročila.
PROGRAMI
Študij po višješolskem programu FOTOGRAFIJA seznanja študente s fotografskimi in video materiali, z metodami dela, s postopki in tehnologijami na področjih fotografije, animacije in videa ter usposablja za vse stopnje delovnih procesov. Posreduje znanja in veščine z različnih področij uporabe fotografije, animacije in videa, spodbuja kreativnost in komunikativnost ter razvija sposobnost za individualno in timsko delo. V vsakem letniku študentje opravijo deset tednov praktičnega izobraževanja v podjetjih ali zavodih, tudi v tujini, preko projektov mednarodne mobilnosti. Ob koncu študija študent pridobi naziv inženir oz. inženirka fotografije (inž. fot.).
Študij po višješolskem programu OBLIKOVANJE MATERIALOV študente usposobi za reševanje različnih oblikovalskih nalog in s tem navaja na samostojno in timsko delo. Študij, organiziran v obliki predavanj in vaj, je naravnan k praktičnemu, kreativnemu delu. Ker temelji na prepletu teoretičnih znanj in poklicnih veščin, omogoča neposredno uporabo teoretičnega znanja pri reševanju konkretnih problemov iz prakse. V vsakem letniku študentje opravijo deset tednov praktičnega izobraževanja v podjetjih ali zavodih, tudi v tujini, preko projektov mednarodne mobilnosti. Z zaključkom študija študent pridobi naziv inženir oz. inženirka oblikovanja (inž. obl.).