PRILOŽNOSTI ZA ZAPOSLITEV
Študenti obeh programov, tako Ekonomist kot Medijska produkcija, dobijo nemalokrat priložnost za bodočo zaposlitev že v času opravljanja praktičnega izobraževanja ali dela na projektnih.
Nobeno podjetje ne more obstajati brez poznavanja ekonomskih ved. Vsaka poslovna dejavnost zahteva poznavanje ekonomskih zakonitosti. Program Ekonomist daje študentom potrebna znanja za vstop v svet podjetništva in samozaposlitve. Nekaj konkretnih podjetji, ki so zaposlila naše študente potem, ko so se izkazali na praktičnem izobraževanju so: Krka d.d., Finančna uprava Republike Slovenije (FURS), Biro Bonus, Harvey Norman, Plastoform, Arex…
V programu Medijska produkcija so inženirji medijske produkcije zaposljivi kot montažerji, snemalci, grafični oblikovalci, fotografi, oblikovalci vizualnih komunikacij, oblikovalci zvoka, skrbniki in oblikovalci vsebin na družbenih omrežjih in spletnih straneh. Naši diplomanti so se tako zaposlili npr. V podjetjih Pro Plus (POP TV in Kanal A), RTV Slovenija, Radio Študent, Tiskarna Novo mesto, Kulturni dom Krško,… Veliko diplomantov medijske produkcije se samozaposli, saj je povpraševanje po snemalnih in fotografskih uslugah še vedno veliko.

Znanja, ki sem jih pridobil na VSŠ, mi na poslovni poti zelo koristijo. Ukvarjam se z računalniško animacijo, 3D animacijo, vizualizacijo. Znanja iz poslovnega komuniciranja, poslovnega bontona uporabljam vsakodnevno. Prvič sem javno nastopil na tej šoli, pred svojimi sošolci, danes mi te veščine pridejo prav, ko predavam na konferencah v tujini. S šolo sem še vedno povezan, saj kot gostujoči predavatelj učim 3D programe in 3D animacijo.

Na višjo šolo za medijsko produkcijo sem prišla brez izkušenj in znanja s tega področja, a je moja izkušnja zato vseeno odlična. Všeč mi je bilo to, da ni bilo veliko “piflanja”, saj smo za večino stvari imeli praktične naloge. Ker je šola manjša, so lahko predavatelji z nami delali skoraj individualno. Tudi prakse je bilo veliko, kar mi je dalo priložnost, da preizkusim svoje znanje in vidim, če mi delo na tem področju ustreza. Praksa mi je ponudila tudi priložnost za delo, ki ga sedaj opravljam že dve leti. Na šoli so se prilagodili tudi mojim potrebam, saj sem bila v času študija aktivna športnica.


Vsa spoznanja, pridobljena skozi študij, mi bodo zagotovo koristila. Prav tako znanje, ki sem ga pridobila. Pridobila pa sem še nekaj pomembnejšega; dobre prijatelje in nepozabne izkušnje. Ker pa študijska leta, kot vsi vemo, niso namenjena le študiju, bodočim študentkam in študentom svetujem, naj ne pozabijo na stvari, ki jih imajo radi, pa naj bo to zabava, potovanje, ples, glasba ali delo. Z malo organizacijske sposobnosti se da v urnik vključiti prav vse. In ne pozabite na stari rek: »Lepše misli v srcu ni, kot spomin na študijske dni«.
VPISNI POGOJI
Višješolska študijska programa ekonomist in medijska produkcija sta dvoletna ter omogočata pridobitev višje strokovne izobrazbe (6/1).
Vanju se lahko vpiše vsak, ki je končal katerikoli srednješolski program s splošno ali poklicno maturo.
Ob prijavi za vpis v študijski program Medijska produkcija je potrebno poleg splošnih pogojev opraviti še preizkus posebne nadarjenosti. Za preizkus je potrebno narediti praktični izdelek (serija fotografij, animacija, video posnetek, grafični izdelek, spletišče), ki ga je potrebno poslati vnaprej in zagovor le-tega pred komisijo. Uspešno opravljen preizkus velja le na tisti šoli, na kateri se ga opravi.
GRADIVA
DOGODKI
PREDSTAVITEV
Ekonomska šola Novo mesto, Višja strokovna šola
Ulica talcev 3a
8000 Novo mesto
Email naslov: referat@esnm.si
Spletna stran: http://www.esnm-visja.si
Facebook povezava: https://www.facebook.com/ekonomija.mediji
Instagram: https://www.instagram.com/visja_ekonomija_mediji_nm/
Tik tok: www.tiktok.com/@ekonomijainmediji
Na Ekonomski šoli Novo mesto, Višji strokovni šoli izobražujemo študente v programih Ekonomist in Medijska produkcija, in sicer izvajamo redni in izredni študij.
Program Ekonomist je perspektiven, saj slovensko gospodarstvo zaradi vse večje konkurence na domačem in tujem trgu potrebuje odlične prodajnike, preudarne nabavnike, kreativne tržnike in natančne računovodje. Tudi diplomanti programa Medijska produkcija so na trgu dela zelo iskani, saj imajo znanja in veščine s področja fotografije, videa, grafičnega oblikovanja, spletne produkcije in animacije. In nenazadnje: smo edina šola v Sloveniji, kjer je študij medijske produkcije brezplačen.
Študij je zelo ustvarjalno in praktično naravnan in zato za marsikoga manj zahteven kot na visokih šolah, kar se odraža tudi v visoki prehodnosti v višji letnik. Je odlična priložnost za tiste, ki se po diplomi odločijo za nadaljevanje študija na visoki šoli in lahko tako pridejo tudi do najvišjih stopenj izobrazbe.
10 tednov obveznega praktičnega izobraževanja pri delodajalcih v obeh letnikih študentom odpre vrata v poslovni svet in nemalo naših diplomantov je zaposlitev našlo prav tam, kjer so opravljali praktično izobraževanje. V programu Erasmus+ lahko naši študenti praktično izobraževanje opravljajo tudi v ostalih državah Evropske unije.
Ker sta ekonomija in mediji v poslovnem svetu tesno povezana, ju skozi različne projekte med študijem povezujemo tudi na naši višji šoli, tako da inženirji medijske produkcije iz naše šole odidejo opremljeni tudi s podjetniškimi znanji, ekonomisti pa pridobijo določene medijske veščine. Polovica naših predavateljev je strokovnjakov iz realnega sektorja, tako da imajo študenti tudi po tej plati neposredno vez z aktualnostmi z njihovega področja
GALERIJA
PRAKSA
Praktično izobraževanje je del študijskega procesa in je hkrati nadaljevanje izobraževalnega procesa, ki se ne odvija v šoli, ampak pri delodajalcih.
V vsakem programu traja praktično izobraževanje pri delodajalcih 400 ur (10 tednov) v vsakem letniku, torej v vsakem programu 800 ur (20 tednov). V prvem letniku študentje opravljajo prakso od aprila do junija, v drugem letniku pa od januarja do marca. Datum opravljanja prakse je določen v študijskem koledarju.
Študentje si običajno sami najdejo delodajalca (podjetje, s. p., zavod, društvo), kjer bodo opravljali prakso. Šola vodi seznam delodajalcev, pri katerih so študenti že opravljali prakso. V primeru, če dobijo tri zavrnjene prošnje za prakso, jim pri iskanju pomaga organizator prakse, ki je ves čas v stikih z delodajalci.
Za opravljeno prakso delodajalci študentom nakažejo znesek po svojih zmožnostih, običajno v skladu s takratno veljavnim Pravilnikom o izplačilu nagrad dijakom in študentom na praksi.
Obveznosti iz praktičnega izobraževanja se zaključijo z izpitom, ki je pogoj za vpis v višji letnik in tudi za ponavljanje letnika. Za izpit pa je poleg opravljanja prakse potrebno napisati in zagovarjati projektno nalogo, v kateri so študentje prepoznali neko tematiko ustrezne vsebine s področja programa oz. dela, ki so ga opravljali pri delodajalcih, izpostavili problem in nakazali rešitev le-tega.
Projektna naloga je obvezna, saj je določena s študijskim programom. Napisati jo je potrebno po navodilih organizatorja prakse in v skladu s Pravilnikom o pisanju projektnih nalog do zahtevanega datuma.
Prakso pa lahko študentje opravljajo tudi v tujini in sicer preko Erasmus+ projekta. V tem primeru dobijo ustrezne informacije v referatu šole oz. v razpisih na spletni strani šole. Praksa v tujini traja tri mesece. Šola študentom pomaga pri iskanju delodajalcev v drugih evropskih državah.
PROGRAMI
Program medijska produkcija je perspektiven program. Delo na področju kreativnih medijev je dinamično, kreativno, inovativno, pestro ter polno strokovnih izzivov. V programu študenti dobijo znanja s področja medijev, fotografije, videa, grafičnega oblikovanja in spletnega oblikovanja. Na naši šoli pa posebno pozornost namenjamo tudi razvijanju podjetniških kompetenc.
Predmetnik je dostopen na: http://www.esnm-visja.si/medijska-produkcija/
Program ekonomist je perspektiven, saj slovensko gospodarstvo zaradi vse večje konkurence na domačem in tujem trgu potrebuje odlične prodajnike, preudarne nabavnike, kreativne tržnike in natančne računovodje.
Delo na področju ekonomije je dinamično, zanimivo in kreativno ter polno strokovnih izzivov.
Predmetnik je dostopen na: http://www.esnm-visja.si/ekonomija/
PREDMETNIKI